Kontakty

Sezemická 2872/10
Praha 9 - Horní Počernice
CZ-19300
info@ofacom.cz
tel: (+420) 281 021 483
fax: (+420) 281 021 489


O společnosti

Společnost OFA s.r.o. je předním dodavatelem komponent a řešení v oblasti optických přístupových a přenosových sítí.

S našem portfoliu naleznete široký sortiment prvků a řešení pro pasivní segmenty optických sítí. V oblasti vláknové optiky dodáváme optická vlákna, optické kabely a mikrokabely včetně svazků optických vláken. Z pohledu konstrukcí optických kabelů pokrýváme oblast vnějších optických kabelů, vnitřních a univerzálních optických kabelů, závěsných optických kabelů i speciálních řešení. K optickým kabelům nabízíme veškeré příslušenství pro realizaci pasivních optických sítí, jako jsou optické spojky, optické rozváděče, ucelené řešení trubičkového systému, optické splittery, CWDM systémy, nebo řešení pro následné vnitřní optické rozvody.  Samozřejmostí je nabídka veškerého příslušenství, jako jsou mechanické spojky, optické konektory, patchcordy, pigtaily a další.

Společnost OFA vznikla před 20 lety jako první specializovaný velkoobchod optických kabelů, optických vláken, rozvaděčů a všech dalších prvků nutných pro výstavbu optických komunikačních sítí. V současnosti jsou prvky dodané naší společností zabudované takřka ve všech optických sítích postavených na našem území.

V České republice a na Slovensku dlouhodobě obchodně zastupujeme společnosti OFS (výrobce optických kabelů a optických vláken), Apresa PLP (výrobce optických spojek), Gabocom (výrobce - mikrotrubičkový systém).  Od roku 2015 je OFA dále zástupcem dánské společnosti FREMCO, výrobce zafukovacích strojů a příslušenství pro zafukování kabelů. Dále společnost OFA zastupuje v ČR a na Slovensku finskou společnost VESALA, výrobce sond a kalibrů s vysílačem, lokátorů kalibrů nebo markerů a podobně. Kromě uvedených velkých společností zastupujeme i řadu menších firem a v posledních letech zavádíme na tuzemský i zahraniční trh řadu vlastních produktů.

Novinky - Nové produkty

27. 08. 2019

Trasování mikrotrubiček a vyhledávání závad na trubičce.

OFA s.r.o. zveřejnila video s návodem na použití prvků VESALA pro trasování mikrotrubiček v podzemních instalacích a snadné vyhledání závady na instalované mikrotrubičce. V tomto případě je video zaměřeno na instalace mikrotrubiček v přístupových sítích a kde je použito velké množství mikrotrubiček na relativně krátké vzdálenosti.

Video kromě této stránky naleznete v OFAPedii v sekci výuková videa, lze ho nalézt také přímo na YouTube.

Vytyčení trasy mikrotrubičky pomocí lokátoru VESALA

Video zobrazuje dvě metody trasování prázdné mikrotrubičky. První pomocí laminátového instalačního pera s kovovou duší. Pero zasuneme do mikrotrubičky a na druhý konec (vodivou koncovku pera) připojíme generátor. Druhý výstup generátoru musí být uzemněn. Trasování poté provedeme pomocí běžné hledačky s pracovní frekvencí 33 kHz.

Trasování mikrotrubiček, hledačka 3M s pracovní frekvencí 33kHz.

Na obrázku je znázorněno trasování pomocí hledačky 3M s pracovní frekcencí 33 kHz. K trasování mohou být samozřejmě použity i jiné lokátory s touto pracovní frekvencí.

Další metodou trasování trubičky popsanou ve videu je trasování pomocí tenkého "low friction" kabelu. Tyto kabely se běžně používají ve vnitřních instalacích optických sítí FTTH pro připojování zákazníků. Kabel má minimální průřez a je opatřen pláštěm s nízkým součinitelem tření (Low Friction), který jej předurčuje pro snadnou instalaci zastrkáním do stávající chráničky.

Kabely se vytábí v dielektrické variantě a ve variantě s kovovými tahovými prvky. Pro trasování je nutné užít variantu s kovovými prvky. Oba prvky na konci spájíme a tím vytvoříme smyčku. Poté kabel zasuneme o mikrotrubičky. Na druhý konec kabelu připojíme oba výstupy generátoru a trasování provedeme pomocí lokátoru VESALA CL43.

Trasování mikrotrubičky, nalezení sondy - místa závady na trubičce pomocí lokátoru CL43.

Druhá část videa je potom věnovaná nalezení neprůchodného nebo zúženého místa na trase miktortubičky.

K tomu slouží sondy s vysílačem, které lze do místa poruchy zafouknout pomocí stlačeného vzduchu, nebo – v případě krátkých tras v přístupových sítích – zatlačit upevněné na špičce laminátového pera.

Sonda s vysílačem pro vyhledání závady mikrotrubičky pomocí lokátoru.

Sondu s vysílačem sestavíme včetně vložení baterie (čímž se sonda aktivuje) a přišroubujeme na laminátové pero. Lze vybírat z celé rozměrové řady těchto sond. Aktivovanou sondu následně zasuneme pomocí pera až do místa závady (neprůchodné trubičky, přerušené trubičky, snížené průchodnosti a podobně). Zasunutí sondy je znázorněno na obrázku níže.

Zasunutí sondy s vysílačem do místa závady trubičky pomocí laminátového pera.

Sonda je pružná a lze ji ohnout, což usnadňuje instalaci v místě ohybů mikrotrubičky. Po zasunutí sondy do místa závady ji vyhledáme na povrchu pomocí lokátoru VESALA CL43. Tím lokalizujeme místo závady na trubičce a můžeme ji následně opravit.

Lokalizace místa závady mikrotrubičky - sonda, lokátor a laminátové pero.

OFA s.r.o. je pro český a slovenský trh výhradním zastoupením finské společnosti VESALA, která se dlouhodobě zabývá vyhledáváním tras, kabelů, trubiček, výrobou kalibračních sond s vysílačem pro optické sítě, příslušenství pro měření a údržbu metalických sdělovacích sítí a řadou dalších prvků. České katalogy produktů VESALA naleznete v sekci produkty/vytyčování sítí na našem webu ofacom.cz.