Kontakty

Sezemická 2872/10
Praha 9 - Horní Počernice
CZ-19300
info@ofacom.cz
tel: (+420) 281 021 483
fax: (+420) 281 021 489


O společnosti

Společnost OFA s.r.o. je předním dodavatelem komponent a řešení v oblasti optických přístupových a přenosových sítí.

S našem portfoliu naleznete široký sortiment prvků a řešení pro pasivní segmenty optických sítí. V oblasti vláknové optiky dodáváme optická vlákna, optické kabely a mikrokabely včetně svazků optických vláken. Z pohledu konstrukcí optických kabelů pokrýváme oblast vnějších optických kabelů, vnitřních a univerzálních optických kabelů, závěsných optických kabelů i speciálních řešení. K optickým kabelům nabízíme veškeré příslušenství pro realizaci pasivních optických sítí, jako jsou optické spojky, optické rozváděče, ucelené řešení trubičkového systému, optické splittery, CWDM systémy, nebo řešení pro následné vnitřní optické rozvody.  Samozřejmostí je nabídka veškerého příslušenství, jako jsou mechanické spojky, optické konektory, patchcordy, pigtaily a další.

Společnost OFA vznikla před 20 lety jako první specializovaný velkoobchod optických kabelů, optických vláken, rozvaděčů a všech dalších prvků nutných pro výstavbu optických komunikačních sítí. V současnosti jsou prvky dodané naší společností zabudované takřka ve všech optických sítích postavených na našem území.

V České republice a na Slovensku dlouhodobě obchodně zastupujeme společnosti OFS (výrobce optických kabelů a optických vláken), Apresa PLP (výrobce optických spojek), Gabocom (výrobce - mikrotrubičkový systém).  Od roku 2015 je OFA dále zástupcem dánské společnosti FREMCO, výrobce zafukovacích strojů a příslušenství pro zafukování kabelů. Dále společnost OFA zastupuje v ČR a na Slovensku finskou společnost VESALA, výrobce sond a kalibrů s vysílačem, lokátorů kalibrů nebo markerů a podobně. Kromě uvedených velkých společností zastupujeme i řadu menších firem a v posledních letech zavádíme na tuzemský i zahraniční trh řadu vlastních produktů.

Novinky - Nové produkty

07. 07. 2016

Plastové komory pro optické sítě V.

V pátem pokračování se budeme věnovat zavedení chrániček a kabelů do komory pomocí těsnících průchodek.

Těsnící průchodky pro kabely a cháničky

Kabelové komory velikosti 0 až 2  (KK-V0 až KK-V2) a podzemní komory PK-V1 využívají utěsněné řešení vstupů chrániček a kabelů do komory pomocí pryžových těsnících průchodek. Toto řešení umožnuje realizovat prostup do kabelové komory z kterékoli strany a není omezeno pouze na výrobcem definované kabelové vstupy do komory. Jediný nástroj který obsluha potřebuje pro zhotovení prostupu je akuvrtačka a korunkový vrták.

Prostup chráničky a kabelu do komory

Kabelová komora je usazena ve výkopu. Pro zavedení HDPE chrániček, mikrotrubiček nebo například metalického kabelu použijeme příslušnou pryžovou těsnící průchodku. Průchodky se dodávají pro prvky s průměrem 10–40 mm, 50 mm, 75 mm, 100 mm a 110 mm. Místo vstupu do komory volíme s ohledem na místní podmínky a dodrčení poloměru ohybu kabelů (vertikálně i horizontálně).

Otvor pro průchodku do plastové kabelové komory

Otvor pro pryžovou průchodku vyrtáme akumulátorovou vrtačkou pomocí korunkového vrtáku. Tabulka průměrů vrtáků je uvedena níže.

Vyvrtání otvoru pto těsnící průchodku

Korunkovým vrtákem se provrtáme do komory. Pokud už jsou v kabelové komoře instalované nějaké prvky (rezerva optického kabelu, spojka, …), postupujeme s opatrností, aby nedošlo k jejich poškození.

Vyvrtání otvoru pro chráničku optického kabelu

Nyní je potřeba do otvoru založit pryžovou průchodku. Pro snadnější instalaci a lepší těsnící účinek doporučujeme průchodku z vnější i vnitřní strany lubrikovat mazací pastou. Pro lubrikaci použijeme biologicky odbouratelnou pastu, například MOGUL EKO L2 z produkce Paramo.

Lubrikace těsnící kabelové průchodky

Následně průchodku natlačíme (narazíme) do připraveného otvoru .

Osazení průchodky do otvoru v kabelové komoře

Nyní je prostup připraven pro zavedení prvku. Na obrázku níže je zobrazeno nasunutí chráničky HDPE o průměru 40 mm do připravené průchodky. Chráničky zkrátíme na příslušnou délku a zbavíme vnitřní i vnější hrany. Poté ji opatrně vtlačíme z vnější strany do otvoru v průchodce. Pokud pracujeme s neohebnou chráničkou (například PVC 100, 110 mm), bude nutné v přiměřené vzdálenosti od stěny komory naplánovat spoj (0,7–1,5 m). Volný kus chráničky vychýlíme z osy a zasuneme průchodkou hlouběji do komory. Následně tento díl narovnáme do osy a nasuneme zpět do hrdlové spojky, nebo použijeme přesuvnou spojku.

Zavedení HDPE chráničky do kabelové komory

Na fotografii jsou zobrazeny těsnící průchodky 10–40 mm a 110 mm. Ostatní průchodky (50 mm, 75 mm a 100 mm) jsou řešeny podobně.

Průchodky kabelové komory pro prvky 10–40 mm

Průchodky kabelové komory pro prvky 110 mm

Rozměry korunkových vrtáků pro průchodky

Rozměry korunkových vrtáků pro instalaci pryžových těsnících průchodek.

Těsnící pryžová průchodka pro prvky průměru Průměr korunkového vrtáku pro zhotovení otvoru
Ø 10–40 mm Ø 48 mm
Ø 50 mm Ø 60 mm
Ø 75 mm Ø 83 mm
Ø 100 mm Ø 108 mm
Ø 110 mm Ø 121 mm

Další obrázky najdete v galerii.

Příště: Poklopy plastových komor.